Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali 29 Haziran'da başlayacak Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali 29 Haziran'da başlayacak

Trabzon Kültür Yolu Festivali, 100 horon gösterisi ile başladı. Trabzon 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’nda gerçekleştirilen festivale ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi.

30 Haziran’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak olan festivalin açılış törenine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü ve Türkiye Kültür Yolu Festivali Direktörü Selim Terzi katılım sağladı.

Festivalin açılışında açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Trabzon’un tarihi ve kültürel zenginliklerine dikkat çekerek, bu tür festivallerin şehrin tanıtımına ve turizmine büyük katkı sağladığını belirtti.

Nadir Alpaslan, “Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin beşincisini düzenlediğimiz Trabzon’daki festivalimizi muhteşem bir gösteriyle başlatmış olduk. Dokuz gün boyunca Trabzon’umuzda kültür sanat alanında şölenler yaşayacağız. 40 noktada 500’den fazla etkinliğe bin sanatçımız katılacak. Halkımız kültüre sanata doyacak, hayırlı olsun diyorum” diye konuştu. Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, kültürün bir milletin yüz yıllar boyunca oluşturduğu değerler olduğunu vurgulayarak “Bunların bazıları tamamen sahne oyunlarına dayanır bazıları sadece anlatımlardır. Ama gastronomi, kıyafet, oyunlar bunların hepsi kültürün birer parçası. İnşallah dokuz gün süreyle Trabzon’umuz kültüre doyacak” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise Trabzon’un tarihi ve kültürüne değindi. Açıklamalarında bu tarz kültür sanat etkinliklerinin şehre olan katkıları hakkında da ifadelerini kullanan Genç, “Bu kadim şehrin üç tane alametifarikası var; tarih, kültür ve sanat. Trabzon’umuz gibi kadim tarihi, kültürel ve sanatsal geleneğe sahip olan bir şehirde geçtiğimiz yıl ülke genelinde Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından başlatılan Kültür Yolu Festivali bu yıl da 16 şehrimizde artarak devam ediyor. Bu festivali kültürün ve sanatın bütün iç disiplinlerinin bir arada eş zamanlı olduğu bir festival olarak değerlendirerek şehrimizde yapılmasını kültür sanat şehri olan Trabzon adına çok olumlu, çok faydalı buluyorum” dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü ve Türkiye Kültür Yolu Festivali Direktörü Selim Terzi daha sonra Art Meydan etkinliklerini ziyaret ederek sanatçılardan çalışmalarla ilgili bilgi aldılar.

Gerçekleşen festival kapsamında kültürel etkinlikler, konserler, sergiler ve atölye çalışmaları da düzenlenecek.

Editör: Eslem Nur KARAMAN