İngiliz konut finansman kuruluşu Halifax tarafından hazırlanan Haziran ayı Konut Fiyat Endeksi sonuçları açıklandı.

Buna göre, Birleşik Krallık genelinde ortalama konut fiyatları haziranda geçen yılın aynı dönemine göre yatay seyretti. Aylık bazda ise konut fiyatları yüzde 0,2 oranında düşüş gösterdi ve ortalama konut fiyatı 288 bin 455 sterlin olarak belirlendi.

Kuzey İrlanda, Haziran ayında aylık bazda konut fiyatlarının en fazla arttığı bölge oldu ve bu dönemde yüzde 4 oranında bir artışla ortalama konut fiyatı 192 bin 457 sterline yükseldi. İngiltere genelinde fiyatlar sabit kaldı, İskoçya'da yıllık bazda yüzde 1,6 ve Galler'de yüzde 2,7 oranında bir artış kaydedildi.

Londra, 536 bin 306 sterlinlik ortalamasıyla Birleşik Krallık genelinde en yüksek konut fiyatlarının görüldüğü şehir konumunda bulunuyor.

Mehmet Şimşek, "Vergide adaleti artırmaya ve kayıt dışılığı azaltmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız sürüyor" Mehmet Şimşek, "Vergide adaleti artırmaya ve kayıt dışılığı azaltmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız sürüyor"

Halifax Mortgage Birim Başkanı Amanda Bryden, verilere ilişkin yaptığı değerlendirmede, konut fiyatlarının üç aydır yatay seyrettiğini ve bu durumun, genel piyasada bir durgunluğa işaret ettiğini belirtti. Bryden ayrıca, yüksek fiyatları destekleyen etkenin, alıcı talebinden ziyade mevcut konut arzı olduğunu ve mortgage oranlarının ev alıcıları ve mevcut sabit vadeli anlaşmaların sonuna gelenler için önemli bir zorluk teşkil ettiğini ifade etti. Bu zorlukların zamanla düşük faiz oranları, artan gelirler ve konut fiyatlarındaki daha sınırlı büyümeyle hafifleyeceğini öngördü.

Editör: Sude Yılmaz