Hollanda’nın Amsterdam şehrinde düzenlenen ve geri dönüşüm sektöründe dünyanın en önemli fuarından biri olarak kabul edilen PRSE – Plastics Recycling Show 2024 fuarının Türkiye milli katılım organizasyonu bu yıl ilk defa İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından gerçekleştirildi. Plastik sektöründe 34 firma geri dönüşüm alanında Türkiye’yi başarıyla temsil etti. 

Plastik geri dönüşüm sektörüne yönelik dünyanın en önemli fuarından biri olan PRSE – Plastics Recycling Show 2024 fuarı, bu yıl 19-20 Haziran 2024 tarihleri arasında Amsterdam’da gerçekleştirildi. Fuara bu yıl ilk kez Türkiye milli katılım organizasyonu düzenlendi. İKMİB tarafından yapılan milli katılım organizasyonu kapsamında 8 firma ve 26 bireysel firma olarak toplamda 34 firma, fuarda Türkiye’yi başarıyla temsil etti.

1719477562 P R S E 2024 F U A R I 2

 Farklı ülkelerden plastik geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren 483 firmanın katılımcı olduğu fuarı 10 binden fazla kişi ziyaret etti. Türk katılımcı firmalar tarafından fuar süresince geri dönüşüm sektörüne yönelik ürün grupları sergilenerek, alıcı firmalara tanıtım gerçekleştirildi.

ALZ Grup tarafından düzenlenen Londra  Sağlık Fuarı büyük ilgi gördü ALZ Grup tarafından düzenlenen Londra Sağlık Fuarı büyük ilgi gördü

T.C. Amsterdam Başkonsolosu Mahmut Burak Ersoy, T.C. Lahey Ticaret Müşavir Yardımcısı Aşkın Pekel, İKMİB Yönetim Kurulu Üyeleri Erkan Aydın, Fatma Köktaş ve Tarık Özdemir katılımcı firmaları ziyaret ederek, başarı dileklerini iletti.

“Türk firmalarımızın PRSE 2024 fuarında yer almasını ihracatımızın yanı sıra Avrupa Yeşil Mutabakatına uyum kapsamında önemli bir adım olarak görüyoruz”

1719477584 Adil Pelister

Plastik geri dönüşüm sektöründe dünyanın en önemli etkinliklerinden biri olarak kabul edilen PRSE – Plastics Recycling Show 2024 fuarına bu yıl ilk kez milli katılım düzenlediklerini belirten İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “İKMİB olarak, plastik sektörümüzün alt sektörlerinden olan geri dönüşüm sektörüne yönelik önemli bir etkinlik gerçekleştirdik. PRSE 2024’e bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz milli katılım organizasyonumuzun katılımcı firmalarımız açısından oldukça verimli ve etkili geçmesinden dolayı memnuniyet duyuyoruz. Daha çok sektördeki profesyonellere hitap eden fuarın dünya çapındaki bilinirliği ve önemi her geçen yıl artıyor. Plastik geri dönüşüm sektörünü takip etmek, geri dönüşüme dair dünyadaki gelişmelere uyum sağlamak ve sektördeki son teknolojilerin gerisinde kalmamak adına fuara katılımının önemli olduğunu düşünüyoruz. Türk firmalarımızın da fuarda yer almasını ihracatımız açısından gerek sektörün önemli bir parçası olmak gerekse sürdürülebilirlik ve Avrupa Yeşil Mutabakatına uyum kapsamında önemli bir adım olarak görüyoruz. Türkiye'nin 2023 yılında 10 milyar dolardan fazla plastik sektörü ihracatı bulunuyor ve bu ihracatın yarısı Avrupa'ya yapıldı. Bu açıdan Avrupa'da yer alan 137 milyar dolarlık pazardan daha fazla pay alınması ile geri dönüşüm sektöründe yeni trendlerin ve sektördeki son gelişmelerin takip edilmesi adına PRSE fuarının katılımcı firmalarımıza katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu kapsamda, 2025 yılında da söz konusu fuara Birliğimiz tarafından milli katılım organizasyonu düzenlenmesini planlıyoruz.” dedi.

Editör: Eslem Nur KARAMAN