Türkiye İhracatçılar Meclisi, haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre haziran ayında 2,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren kimya sektöründe ilk altı aylık ihracat rakamları yaklaşık yüzde 8 artışla 15,8 milyar dolara ulaştı.

Haziran ayında en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör olan kimya sektörü, yüzde 6,5 gerilerken 6 aylık rakamlara bakıldığında yüzde 8’ yakın bir artış kaydetti.

Tütün sektörü 6 ayda 451 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi Tütün sektörü 6 ayda 451 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi

Açıklanan rakamların ardından kimya sektörünün haziran ayı değerlendirmesini yapan İKMİB Başkanı Adil Pelister, “Kimya sektörü olarak haziran ayında 2,2 milyar dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirdik. Bayram tatili dolayısıyla iş günü kaybından dolayı hem genel hem de sektör ihracatımızda gerileme oldu. Diğer yandan küresel tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklar, üretim ve lojistik maliyetlerindeki artış gibi faktörler, ihracat performansımızda etkili oluyor. Kimya sektörümüzün ihracatı haziran ayında yüzde 6,5 gerilerken altı aylık olarak baktığımızda yüzde 8’e yakın bir artış kaydetti. Haziran ayında ülke ihracatından yüzde 12 pay almayı başaran sektörümüz en çok ihracat yapan sektörler arasında ikinci sıradaki yerini korudu. Ocak-Haziran dönemi ihracatımız ise 15 milyar doları aşarak 15,8 milyar dolara ulaştı. Kimya sektörünün önemini dünyadaki en güçlü ilk 10’da yer alan devletlere baktığımızda görüyoruz. Ülkemizin büyümesi ve ekonominin gelişimi için stratejik önemi bulunan kimya sektörümüz, gerek Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında gerekse ilk 1000 ihracatçı arasında ilk sıralarda yer alıyor. Biz de İKMİB olarak sektörümüzün gelişimi ve istikrarlı büyümesi için firmalarımıza destek oluyor, önerilerini dikkatle ele alıyor ve sorunlarının çözülmesine yardımcı oluyoruz. İKMİB olarak, ihracatçılarımızın karşılaştığı zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Editör: Eslem Nur KARAMAN