Avro Bölgesi'nde yatırımcı güven endeksi Temmuz ayında beklenenden daha fazla düşüş göstererek art arda 8 ay süren yükseliş trendini sonlandırdı. Frankfurt merkezli Sentix'in 1140 yatırımcıyla gerçekleştirdiği ankete göre, Haziran ayında 0,3 olan Genel Yatırımcı Güven Endeksi, Temmuz'da 7,6 puanlık bir düşüşle eksi 7,3 puana geriledi. Bu düşüşle birlikte Ekim 2023'ten bu yana devam eden toparlanma trendi sona erdi.

Beklentiler, Temmuz ayında endeksin sabit kalmasını öngörmüştü ancak Genel Yatırımcı Güven Endeksi'nde beklenmedik bir düşüş yaşandı. Yatırımcıların gelecek 6 ay için beklentilerini ölçen Beklentiler Endeksi, 10 puandan 1,5 puana gerileyerek tahminciler arasında endişe yaratan bir düşüş sergiledi. Mevcut Durum Endeksi ise eksi 9 puandan eksi 15,8 puana düştü.

Sentix'in açıklamasında, Avrupa ekonomisinin son dönemdeki toparlanmasının aniden sona erdiği vurgulanarak, özellikle beklentilerdeki büyük düşüşün ekonomik koşulların önümüzdeki aylarda daha da kötüleşeceği endişelerini artırdığı belirtildi. Yatırımcıların Fransa ve Almanya'daki seçimler ile ABD'deki başkanlık seçimleri gibi belirsizliklerden kaygı duydukları ifade edildi. Ayrıca, ABD ekonomisindeki yavaşlamanın diğer ekonomilere de sıçramasıyla birlikte bu belirsizliklerin endişe verici bir boşluk oluşturduğu belirtildi.

Turizm Bakanı Ersoy, ''Yabancı turist sayısında yüzde 14 artış'' Turizm Bakanı Ersoy, ''Yabancı turist sayısında yüzde 14 artış''

Almanya özelinde, ihracata dayalı ekonomide Genel Yatırımcı Güven Endeksi, art arda 3 ay süren yükselişin ardından Temmuz'da 6,5 puanlık bir düşüşle eksi 19 puana geriledi. Mevcut Durum Endeksi ise eksi 26,3 puandan eksi 32,3 puana düştü. Sentix Genel Müdürü Patrick Hussy, Avrupa Futbol Şampiyonası'nın olumlu etkilerinin ardından Alman ekonomisinin yeniden gerileme sürecine girdiğini belirtti.

Editör: Sude Yılmaz