Türkiye'nin enerji sektöründeki lider firmalarından biri olan Astor Enerji A.Ş., İskenderun Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. ile iş birliği yaparak önemli bir anlaşmaya imza attı. Şirket, 675 MVA gücündeki transformatörün imalatı için 14 Eylül 2023 tarihinde sözleşme imzaladı. Bu proje Türkiye’nin sayılı en büyük, dünyanın ise sayılı güç transformatörleri arasında yer alırken, ülkenin enerji üretim kapasitesine de büyük katkı sağlayacak. Üretimi tamamlanan 675 MVA güç transformatörü, teslimat töreni ile kullanım yerine ulaştırılmak üzere Astor Enerji fabrikasından yola çıktı. 490 ton ağırlığındaki transformatör yerli imkanlarla 8 aylık çalışma sonucu üretildi.

Astor Enerji A.Ş. fabrikasında düzenlenen tören ile Türkiye’nin sayılı en büyük transformatörlerinden biri olan 675 MVA’nın teslimat için fabrikadan çıkışı yapıldı. 

Törene; Astor Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Geçgel, Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdürü Hakan Ünsal, Genel Müdür Yardımcısı / CFO Olcay Doğan, Genel Müdür Yardımcısı Fatih Işık, çalışanlar ve basın mensupları katıldı.

Bu yeni yatırım, sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda dünyanın da sayılı güç transformatörlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Astor Enerji A.Ş. ve İskenderun Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş.’nin 01.04.2024 tarihinde gerçekleştirdiği iş birliği, enerji sektöründe sınırları zorlayan ve teknolojiye yön veren bir proje olarak dikkat çekiyor. 675 MVA, 400/21kV transformatörün imalatı, enerji sektöründe büyük bir başarı. Ayrıca, bu proje ulusal ve uluslararası alanda dikkatleri üzerine çekerek Türkiye'nin endüstriyel kapasitesini daha da yükseltecek.

Bu anlaşma, aynı zamanda Türkiye'nin genel olarak enerji sektörü için önemli adım. Bu iş birliği, sektördeki teknolojik gelişmelere ve yeniliklere yön vererek ülkenin enerji dönüşümüne katkıda bulunacak.

2024’ün ilk yarısına ait “Türkiye Teknoloji Sektörü Ücret ve Yan Haklar Trend Raporu” yayınlandı 2024’ün ilk yarısına ait “Türkiye Teknoloji Sektörü Ücret ve Yan Haklar Trend Raporu” yayınlandı

ŞİRKET, ENERJİ SEKTÖRÜNDE BÜYÜK ADIMLAR ATMAYA DEVAM EDİYOR

2023 yıl sonu bilançosu, 2022 yıl sonuna göre yüzde 83 oranında artarak 21,6 milyar TL aktif büyüklüğüne ulaşan Astor Enerji, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Şirket, bu büyüme ivmesini sürdürerek, sürdürülebilir büyüme ve yenilikçi yaklaşımıyla sektörde öncü konumunu daha da pekiştiriyor.

Ankara ASO 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 140.000 m² arsa üzerinde toplam 105.000 m² kapalı alanlı birbiri ile entegre iki ayrı fabrika binasında üretim faaliyetine devam ediyor.

Editör: Eslem Nur KARAMAN